החברה שלנו מרגישה כמו מראה מנופצת לרסיסים. 

מטרתנו לסייע לה להפוך לקלידוסקופ צבעוני המעצים את החוויה של כל חתיכה בפני עצמה ובשילוב עם החתיכות האחרות.

ההתמקדות שלנו היא פנים-ישראלית מתוך מחויבות עמוקה לחברה שלנו, על מורכבותה הרבה. אנחנו מבינים שרב-גוניות זו היא מקור לעושר הדדי. יחד עם זאת, אנחנו מודעים לכך שבגלל שלל סיבות ומצבים, הדינאמיקה הקיימת בישראל בתחילת המאה ה-21 היא דינאמיקה הרסנית. החברה שלנו מפוררת בין תתי-קבוצות הנלחמות זו בזו וגורמות סבל אחת לשנייה. "אתגר" מחויבת לעבוד עם כל הקבוצות, המגזרים והקהלים בחברה הישראלית ולשתף פעולה עם ארגונים בארץ וברחבי העולם המקדמים שינוי מהותי בדרכי ההתמודדות של אנשים עם הסכסוכים בהם הם מעורבים.

להתמרת השסעים בתוך החברה הישראלית תהיה גם "תופעת לוואי" נוספת. חברה מגובשת יותר הפועלת מתוך תחושת סולידריות אמיתית בין חלקיה, תוכל להתמודד באופן שקול ואחראי יותר מול האתגרים הנובעים מהסכסוך ארוך השנים עם העם הפלסטיני, עם מדינות ערב ובכלל, עם מזרח תיכון הנמצא בסערה ובחוסר יציבות.

הפעילות של אתגר מורכבת מתכניות לחיזוק הבנת הסכסוכים, על הדינאמיקות והמאפיינים השונים שלהם, ומתכניות לשיפור דרכי ההתמודדות עם השסעים הקיימים בחברה הישראלית. חלקן של תכניות אלו מופעלות באופן ישיר על ידינו ואילו עבור חלקן אנחנו משמשים בעיקר בית זמני.

לסכסוכים מאפיינים ודינאמיקות ייחודיות. אם נדע לזהות אותם ולהתמודד איתם ובתוכם בצורה מיטבית, נוריד את רמת הסבל מכל המעורבים בסכסוך ואף נמצא פתרונות יצירתיים לטובת כולם וללא פשרות כואבות

אנחנו מעודדים חשיבה יצירתית וחדשנית לגבי המרכיבים הדרושים לשני הצדדים, ולקבוצות המשמעותיות בתוכם, כדי להגיע לפתרון שיתקבל כצודק ובר-קיימא, זאת מבלי לקדם באופן אבסולוטי פתרון ספציפי כלשהו. 

המורכבות ביחסים בתוך העם היהודי, הן בין היהודים שנולדו בישראל או בחרו לעלות אליה לבין המדינה עצמה והן בינם לבין היהודים הרבים שבחרו באופן מודע להמשיך ולקיים חיים יהודיים מלאים ברחבי העולם.

היחסים בין אזרחיה היהודים והפלסטינים בתוך מדינת ישראל, ובין שתי הקבוצות האלה למדינה עצמה הנם  אחד המוקדים העיקריים למתח בו שרויה החברה הישראלית.

"בזמן של תהפוכות, הלומדים יירשו את הארץ ואילו המלומדים ימצאו את עצמם מוכנים היטב להתמודד עם עולם שאינו קיים עוד"   אריק הופר