האתגר של החברה הישראלית

לחברה הישראלית פוטנציאל אדיר להיות חברת מופת ומודל של קידמה, סובלנות, כבוד וסולידריות. החזון המשותף לכל הישראלים הינו לממש את הפוטנציאל הזה. למעשה בפרמטרים שונים אנחנו אכן מצליחים ויש לנו במה להתגאות.

יחד עם זאת, מירב האנרגיות של כולנו מוקדשות להתמודדות עם האיומים השונים המוכרים לנו: איומים ביטחוניים, זהותיים וכלכליים. למרות המאמצים הרבים המושקעים, המציאות לא משתפרת. זה יוצר תחושות של תסכול, כעס, פחד וניכור. התוצאה היא שכולנו סובלים מסוגים שונים של אלימות ואף אימצנו בעצמנו התנהגויות אלימות המנציחות את המעגל הקסום המרחיק אותנו מן החזון המשותף.

"אתגר" מקדמת חשיבה ועשייה יצירתיות להתמודדות לא אלימה עם הסכסוכים והשסעים בחברה הישראלית.

מטרות "אתגר" הן:

  • לקדם חברה ישראלית שוויונית וסובלנית יותר.

  • להוריד את רמת האלימות בחברה הישראלית על ידי פיתוח יכולותיהם של אזרחי ישראל.

  • להעלות את המודעות להתפתחויות בתחום של התמרת סכסוכים.

שיטות הפעולה של "אתגר" מבוססות על דיאלוג שוויוני, משתף ובוחן הנחות יסוד. תהליכי העבודה של "אתגר" מתבססים על תיאוריה, מובלים על ידי חזון ומכוונים לפעולה משמעותית בשטח. לכן הם אינם תהליכים ניטראליים. "אתגר" נותנת ליחידים ולקבוצות כלים להתמודד עם סכסוכים פנימיים וחיצוניים ועוזרת בבנייה ובשימור של קהילת הפעילים. למשל, כבר בחודש ספטמבר הקרוב נקיים 3 ימים של הכשרה על כלים השתתפותיים איכותיים

לרשות "אתגר" מגוון כלי ניתוח והתערבות המאפשרים לנו לסייע הן לארגונים וקבוצות והן למקבלי החלטות בתהליכי פיתוח חשיבה ובתהליכי עומק להתמודדות אסטרטגית. כלים אלה מעוגנים בתפיסה של "התמרה חברתית בסכסוך" כפי שפותחה, בין היתר, על ידי רשת "קומי" הבינלאומית. מקימי "אתגר" הינם בין מובילי רשת זו ותרמו רבות לפיתוח תפיסתה.

בתפיסתנו סכסוך הינו מצב בו אסטרטגיות מתנגשות ביניהן.

סכסוכים עשויים להיות מקור של אנרגיות מעשירות או לגרום לסבל מיותר. ברשותנו הכלים המתודולוגיים המאפשרים להתמודד בצורה יצירתית עם כל סכסוך, לא כדי לבטל קולות או לדכא אנשים או קבוצות, אלא להיפך כדי לייצר הרמוניה עשירה שבה כל אחד מבטא את עצמו באופן מלא וייחודי, מתוך הקקופוניה האלימה הקיימת היום בחבר ה שלנו.

על ידי התמרת הסכסוכים הפנימיים והחיצוניים של ישראל, נסייע בבניית חברה מתוקנת המכילה את כל מרכיביה. חברה המשולבת באופן טבעי ובר-קיימא בסביבתה הבינלאומית. כעמותה אזרחית "אתגר" פועלת בשיוויוניות מהותית ושואפת להוות דוגמא לחברה הישראלית כולה.

בבלוג זה נציג את התכניות השונות של "אתגר" וכן מחשבות ותובנות שעולות מתוך העבודה השוטפת שלנו וההסתכלות על החברה הישראלית ואתגריה. כל אחד ואחת מכם/ן מוזמנים/ות להעיר, לשתף ואף לכתוב.


Featured Posts